» Institute USP

Institute USP

The school’s excellent CBSE Board result of class X and class XII for the last five years is our Institutional USP (Unique selling proposition/point).

Number of successful students is our USP:

  • Tejas Sabale ( Class –X ,CBSE Board Pune City Topper ,2016-17 with 99.4 %).

  • Abhishek Kumar (Class –X ,CBSE Board , 2013-14 Pune City Topper with 98.4%)

  • Abhishek Kumar Std XII- PCMC Topper CBSE Board, 2014-15 with 97.8%

  • The Best School of PCMC ( 2014 & 2015 ) survey done by Times of India.

  • Appreciation letter for commitment and dedication of the school in the field of education, by HRD Minister Mrs. Smriti Irani for the year 2014 & 2015.

Success Story of the Blossomities:

SR. NO

NAME OF STUDENT

ACHIEVMENT

YEAR

1

Kunal

IISC Bangalore

2016

2

Abhishek Kumar

IIT, Mumbai

2016

3

Shruti Shukla

IIT, Kanpur

2016

4

Vedant Gote 

IIT Gandhi Nagar

2016

5

Yash Mandhana

IIT, Mumbai

2017

6

Abhinav Singh

NIT Gowahati

2017

7

Prajakta 

BITS GOA

2017

8

Avni

B J  Medical , PUNE

2017

9

Vijay Kumar

NII  Trichay

2017

10

Suraj Kumar

IISM Dhabaad

2017

11

Rohan Sheelvant

IIT Dhaidwal

2017

12

Arpit Kumar

IIT Jodhpur

2017

13

Vishal Kumar

NIT Suratkal

2017

14

Advait Padval

IIT, Mumbai

2017

15

Adhiraj Rastogi

IIT, Kharagpur

2018

16

Digvijay S.Nikam

IIT, Indore

2018

17

Madhura Kulkarni

IIT, Jabalpur

2018

18

Shrutika Lokapure

IISER, Pune

2018

19

Amita Saroya

Rizvi College of Agriculture

2018

20

Ronak Khandelwal

NIT,Surathkal

2018

21

Rohit Pai

NIT, Surat

2018

22

Poorva Moghekar

COEP, Civil Branch

2018

23

Prashant Shrinivasan

BITS, Goa

2018

24

S.Karthik

Manipal

2018

25

Rohit Kuber

Manipal

2018

26

Shantanu Dandekar

VIT Vellore

2018

27

Rahul Raman

VIT Vellore

2018



CBSE RESULTS  OF CLASS X AND XII  2018

Secondary School Certificate Examination (Class X) RESULT 2018

  • School Topper – Isha Vijay Dighe (97.6%)

                         Neelima AvunashDandekar(97.6%)

Sr. No

Roll No.

Name of the Students

Percentage

1

4165029

Isha Vijay Dighe

97.6

2

4165032

NeelimaAvunashDandekar

97.6

3

4165049

Hrithik Ashwani Garg

96.8

4

4165034

PurvaBhalchandra Deshmukh

96.4

5

4165035

Resham Ashok Patil

96.4

6

4165043

Anikit Ashwani Garg

95.6

7

4165068

Pranita Prashant Maske

95.6

8

4165037

Siddhi sunil Deshpande

95.4

9

4165074

Vaibhavi Vasant Bhamare

95.4

10

4165060

Siddharth Sunil Madathil

95

11

4164943

Omkar Vijay Kadam

94.8

12

4164923

AnujaAtmaram Shinde

94.2

13

4165036

Shreya Sateesh Deshpande

94

14

4165027

Anujna Ganesh Hegde

93.6

15

4164979

Omkar Shashikant Taple

92.4

16

4164934

Surbhi Prasad

92.2

17

4164949

Rushil Naval Patel

92.2

18

4164995

Yash Vijaykumar Chavan

92.2

19

4164994

Yash Anil Waware

91.8

20

4165042

Amit Sunil Sakhare

91.8

21

4164929

Sanvi Arvind Mishra

91.4

22

4164960

Hershita Ishwar Patil

91.4

23

4165045

Atharva Sunil Kaspate

91.2

24

4165013

Kiran Dattatray Landage

91

25

4165050

Karan Vishal Dua

91

26

4165057

Pratham  GajananSalunkhe

91

26

4165025

Yash Bharat Kaspate

90.8

27

4165066

Karthika M. Nambiar

90.8

28

4165041

Aditya AdinathKuchanur

90.6

29

4165024

Yash Padmakar Deshmukh

90.4

30

4165004

VaibhaviSachin Chavan

90.2

                        Total student appeared = 168

 

                Above 90% - 30 Students                                

                 Above 80% - 62 Students

               Above 70% - 45 Students

                Above 60% - 24 Students

                Below 60% - 7 Students



Students who got 100 marks in the individual subjects

Sr. No.

Name of the Students

Sanskrit

Science

Maths

1

NeelimaAvunashDandekar

100

-

-

2

PurvaBhalchandra Deshmukh

100

-

-

3

Siddharth Sunil Madathil

100

-

-

4

Hrithik Ashwani Garg

-

100

-

5

AnujaAtmaram Shinde

-

100

-

6

Omkar Vijay Kadam

-

-

100

                                                                       

Senior School Certificate Examination ( Class XII ) RESULT 2018

  • POORVA DILIP MOGHEKAR 4%
  • ADHIRAJ RASTOGI 95%
  • AMITA RAJENDER SAROYA 8%
  • SHREYASI AMIT SWAMY 8%
  • RONAK JUGALKISHOR KHANDELWAL 8%
  • Heartiest Congratulations to AMITA SAROYA FOR SCORING 100% MARKS IN Fine Arts & PRAJWAL THITE in Physical Education.
  • Total student appeared = 89
  • Result- 100% All First Class
  • 16 students score above 90%


RESULT (2010 TO 2018)

CLASS -X

ACADEMIC YEAR

NO. OF STUDENTS APPEARED FOR EXAM

RESULT

NO. OF STUDENTS ABOVE 90 %

NO. OF STUDENTS IN FIRST CLASS

NO. STUDENTS WHO SCORE 100 MARKS

TOPPER STUDENT'S % ge

2009-10

16

100

4

13

0

88.8

2010-11

39

100

9

38

0

94.8

2011-12

52

100

19

50

0

96.8

2012-13

72

100

18

68

1 (Maths, sci)

98.8

 

Abhishek Kumar - Pune City Topper (98.8%)

2013-14

89

100

22

86

1 (Sankrit),

96.8

2014-15

122

100

36

118

3 (Sanskrit)

97.2

2015-16

146

100

67

142

4 (Sanskrit),            1 (Maths),  3 (Soc. Sci)

98.8

2016-17

164

100

60

164

4 (Sanskrit), 3 (Maths), 1 (Sci), 2 (Soc. Sci)

99.4

 

Tejas Sable - Pune City Topper (99.4%)

2017-18

168

100

30

161

3 (San), 2 (Sci) & 1 (Maths)

97.6

             

CLASS - XII

2012-13

25

88

3

8

0

82

2013-14

44

97.7

1

26

0

93.8

2014-15

40

92.5

2

35

1 (Maths), 2 (Phy Edu)

97.8

 

Abhishek Kumar - Second Topper in Pune, Topper in PCMC (97.8 %)

2015-16

53

100

6

49

1 (Chem),

95.2

2016-17

64

100

7

60

1 (Home Sci)

94.2

2017-18

89

100

15

86

1 (Paniting), 1 (Phy Edu)

95.4

               


STUDENTS ACHIEVEMENT IN SPORTS & OTHER AREAS

INTERNATIONAL LEVEL

     

V

Siddhant Dommeti

Karate

Gold

 

NATIONAL LEVEL

 

IX

Lavanya

Karate

Gold Medal

 

Om Gangal

Trio - Dance

Trophy

 

VIII

Anjali Joshi

Abacus

Pranav Tekade

Football

Certificate 

 

Shrusti Kadam

Skating

Gargi Argude

Karate

Medal 

 

Shri Wakhare

 Karate

Medal 

 

VII

Pranav Hiremath

Karate

Swaranjali Wadkar

Aakarsh Shrivastav

Varad Suvarnkar

Yoga & Gymnastic

Ankit Shahu

Thi Boxing

VI

Sneha Phoot

Karate

ShrinikUdhaykar

Maitrayee Joshi

Aditya

Vaishnavi

Ishan Gaikwad

V

Ishan Jadhav

2 bronze

 

Harshal kale

Bronze

 

IV

Eshan Shinde

Karate

Silver medal

 

Soha Belvadi

Gold medal

 

 

Sara singh

Karate

GOLD

 

Atharva dhurmal

Sai kedar

Jignesh kokil

Omsaighodke

STATE LEVEL

 

IX

Lavanya

Karate

Bronze Medal

 

VIII

Sameen

Karate

Bronze Medal

 

VII

Rushikesh Phule

Cricket

Trophy 

 

Akash Rohit Srivastava

Karate

Bronze Medal

 

Soham M. Kulkarni

Thai Boxing

Medal

 

Aditya Darshale

Cricket

Trophy 

 

Atharva Deshmukh

 Karate

 Medal

 

Aryan Chit

Param Jadhav

Akash

Bronze Medal

 

Rishikesh

VI

Kartik Mahtole

Karate

Medal  

 

RiteshSphan

Abacus

Trophy  

 

V

Pranjal Jadhav

Karate

Silver medal

 

Siddhant Dommeti

Gold Medal

 

IV

Avadhut kadam

Badminton

Trophy

 

Arohi Bhadale

Karate

Gold and silver

 

III

Manasvi Mahesh Ghotkar

Karate

Bronze Medal

 

Rohan mishra

Gold  Medal

 

II

Shubham ASshokSinde

Spell Bee

DISTRICT LEVEL

 

VIII

Soham SambhajiSahapure

Karate

Bronze Medal

 

Akshay Ashok Jadhav

Football

Silver Medal

 

Garima Jambulkar

Badminton

Trophy

 

VII

DhanashreeJamdade

Karate

Medal 

 

Kshitij Rane

Karate &Swimming

Soham Shahapure

 Cricket

Trophy 

 

Aditya Nilesh Borole

Kickboxing

Bronze Medal

 

Rushikesh Laxman Phule

Karate

Sanskar Kadam

Kick Boxing

Medal

 

VI

Rudra Patil

Karate

Lakshita Prasad

OTHERS

 

 

 

 

 

 

X

Acand Mishra

Debate

Trophy

 

Ashwariya Shrivastava

VII

Sharvani Gunjan

Kavita Vachan

III

Akriti Dubey

Sankaram music olympiad (mmoa)

First winner trophy

 

Ayush Abhijeet Vairagi

All India arithmetic genius contrast rank 1st

First Trophy (Cash Rs. 20,000)

 

Aayush Vairagi

 

All India Arithmetic Genius Inter school Contest

 

© 2018 . All Rights Reserved | Designed And Developed by Digital Content Development DCD-ARQAC, JSPM-TSSM, Pune. Visitor Count - 73866